Czy warto kupować pluszaki swoim dzieciom?

Zapewnienie komfortu

Wiemy i to nie od dzisiaj, że nasze dzieci kochają pluszakiJednak mało kto wie, że pluszowi towarzysze w życiu naszych dzieci odgrywają znacznie istotniejszą rolę, niż mogłoby się wydawać. Pluszaki są w stanie złagodzić niepokój. Malutkim dzieciom świat czasami przypomina miejsce nieco przerażające. Pluszaki mogą pomóc im sobie poradzić z tymi emocjami, ponieważ reprezentują one coś pewnego oraz znajomego.

Jest to także bardzo ważne dla budowania stopniowego zdolności dziecka do uspokojenia samodzielnego bez pomocy rodziców. Wielkie wydarzenia życiowe, jak powitanie rodzeństwa, może być o wiele łatwiejsze, jeśli się ma pod ręką swojego pluszowego przyjaciela. W rzeczywistości naukowcy uważają, że przytulanie maskotki pomoże dzieciom nauczyć się własnej zdolności poszukania komfortu.

Jak potężne są moce pocieszające takowych zabawek? Jedno z badań wykazało, że mogą one złagodzić traumę nawet u dzieci, które są narażone na terror oraz wojny. Dzieci przy pluszakach mają zapewnione poczucie bezpieczeństwa.

Rozwój umiejętności społecznych

Zabawki tego typu pomogą stworzyć podstawy społecznych umiejętności. Eksperci uważają, że wiek od dwunastu do osiemnastu miesięcy jest czasem optymalnym, aby zacząć używać zabawek, jak pluszaki, lalki, w celu zachęcenia do udawania. Obejmuje to często naśladowanie codziennych oraz znanych czynności, które są już częścią ich aktywności regularnych.

Umożliwienie dzieciom zanurzenia się w grze udawanej z innymi dziećmi ma także spore znaczenie dla społecznego rozwoju. Obejmować to może wszystko, od rodzeństwa odgrywającego role z maskotkami, do dziecka, które przy pomocy swojej ulubionej pluszowej zabawki jest zdolne do wszelkich interakcji z towarzyszem zabaw w placówce przedszkolnej. Chodzi o to, że taka zabawa znacznie wzmacnia umiejętności społeczne. Jak widać pluszaki mają naprawdę sporo zalet. Nie zastanawiajmy się dłużej nad ich zakupem.